تبلیغات
‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍™‍دیدنی ها™ - آینده نظامی جهان در دستان ربات‌های جنگی
‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍™‍دیدنی ها™آینده نظامی جهان در دستان ربات‌های جنگی

آینده نظامی‌ برخی كشورها از جمله آمریكا تا حدودی یك گلایدر اسباب بازی بچه‌ها را نشانه رفته است.
مینی هواپیمایی با فناوری برتر موسوم به جمع شونده ساخت شركت آئرووایرونمنت می‌تواند داخل لوله‌ای با وزنی كمتر از 2 كیلوگرم بسته بندی شود. كافی است آن را بیرون بكشید و بال‌های 30 سانتی‌متری‌اش را در جای خود ببندید.
با پرتاب آن موتورش درگیر می‌شود، به كار می‌افتد و در خط سیری از پیش برنامه‌ریزی شده یا مسیری هدایت شونده به‌وسیله كنترل از راه دور به پرواز درمی‌آید. نظیر دیگر اسباب مكانیكی قدیمی‌تر این شركت، جمع شونده می‌تواند جریانی از داده‌های تصویری از دوربین‌های رنگی و مادون قرمز را به اپراتورش تغذیه نماید و به هواپیمای جاسوسی چالاكی بدل شود. اما این ربات هوایی فوت و فن دیگری هم دارد: در صورت لزوم می‌تواند به عنوان یك موشك هدایت شونده با قابلیت حمل مواد منفجره برای حمله به تك تیرانداز دشمن استفاده شود. هواپیمای تهاجمی ‌كنترل از راه دور این شركت ممكن است كوچك باشد، اما تحول بزرگ در حال وقوعی را در امور نظامی ‌آمریكا به نمایش می‌گذارد: علم ربوتیك دفاعی امروزه بیشتر بر كشتن و وابستگی كمتر به انسان‌ها تمركز دارد.

گزارش منتشر شده سال گذشته آژانس منابع پیشرفته دفاعی آمریكا نقشه راه 25 ساله بعدی برای ربوت‌های جنگی پنتاگون را طرح‌ریزی كرده كه از جمله اهداف آن، برداشتن سربازان از یك سوم وسایل نقلیه عملیاتی زمینی ارتش تا سال 2015 است البته در خصوص وسایل نقلیه هوایی، اهداف به مراتب بلند پروازانه‌ترند؛ یك سوم نیروی ضربت هوایی نظامی ‌تا سال 2010 به‌طور خودكار درخواهند آمد. به اعتقاد تحلیلگران دفاعی، هم اكنون عصر امور نظامی‌خودكار و بدون سرنشین بر فراز ماست.

در سال 2008 دو وسیله نقلیه كنترل از راه دور اصلی نیروی هوایی آمریكا موسوم به ریپر(دروگر) و پرداتور (شكارچی) تقریبا 120 هزار ساعت را در هوا صرف ماموریت‌های اطلاعات شناسایی و جاسوسی می‌كنند كه بیشتر از 80 هزار ساعت سال گذشته است. این هواپیماهای خودكار هریك با موشك‌های هلفایر و بمب‌های هدایت شونده لیزری مسلح می‌شوند و می‌توانند اهداف بیشتری را نسبت به قبل مورد تهاجم قرار دهند در حالی كه خلبانانشان در جای امن و راحتی در پایگاه نیروی هوایی مستقرند. در سال 2007 این جنگنده‌های ربوتیك 128 موشك و بمب یعنی حدود 2 برابر آن در سال 2005 را پرتاب كردند. علی‌رغم گزارش‌های مبنی بر مرگ غیر نظامیان در حملات هوایی خودكار توسط نیروی هوایی آمریكا، مقامات نیروی هوایی اصرار دارند تهاجمات ربوتیك به همان صورت <حلقه كشتار> كه در حملات هوایی سرنشین دار وجود دارد عمل می‌كنند، یعنی روش بررسی مضاعف اهداف با ناظر انسانی. آنها می‌گویند: ما هدف را رهگیری می‌كنیم، مشاهده‌اش می‌كنیم و مطمئن می‌شویم دقیقا آنچه باید پاك كنیم را می‌دانیم.

برخی از ناظران نظامی‌ پرسش بحث انگیزی را مطرح می‌كنند: چرا بسیاری از هواپیماهای بی‌سرنشین در چند ماموریت اولیه از كار می‌افتند؟ مطابق آمارهای نیروی هوایی بیشتر از یك سوم از 182 پرداتور به خدمت گرفته شده در نیروی هوایی آمریكا در نبردها یا عملیات سقوط كرده‌اند. به گفته كارشناسان چنین حوادث ناگواری معمولا در نتیجه شكست و اختلالی ساده در مسیر ارتباطی بین هواپیما و ماهواره‌ای كه آن را كنترل می‌كند و اغلب زمانی كه یكی از گروه‌های هوایی خودی در مسیر سیگنال مانور می‌كند روی می‌دهد. یكی از مشكلات مكرر درباره وسایل نقلیه هوایی بی‌سرنشین قطع خط ارسال از ایستگاه زمینی به ماهواره برای خلبان است كه این وسیله را به تكه فلزی پرنده بدل می‌سازد.

جنرال اتومیكس، سازنده این دو جنگنده ربوتیك اعتقاد دارد مدل‌های بعدی دارای سیستم‌های پشتیبانی بیشتری خواهند بود تا از فقدان آنی كنترلشان پیشگیری شود. كارشناسان نظامی‌ خاطر نشان می‌كنند بسیاری از سقوط‌های جنگنده‌های ربوتیك هوایی، به اوایل برنامه و زمانی كه آنها هنوز نمونه‌های اولیه بودند رخ داده است.
آنها فاكتورهای انسانی را نیز مقصر می‌دانند. خلبانان وسایل نقلیه خودكار، ساعات طولانی تری از خلبانان هواپیماهای سرنشین دار پرواز می‌كنند كه غالبا منجر به خستگی و فرسودگی می‌شود.

جنگجوی آسمان (اسكای واریور) دیگر هواپیمای در حال گسترش شركت جنرال اتومیكس است كه در آن، قسمت اعظمی ‌از كنترل هواپیما خارج از دست انسان است. سیستم برخاست و نشست خودكار جنگجوی آسمان می‌تواند هواپیمایی را با اختلاف به اضافه منهای 30 سانتی‌متر روی باند پرواز بنشاند. رویكرد ارتش یعنی واگذاری بخش عمده ناوبری به سیستم‌های خودكار هواپیمایی، از حوادث جلوگیری می‌كند و منابعی كه ارتش صرف آموزش خلبان‌های انسانی می‌كند را حفظ می‌نماید. دیگر از گروه چترباز و سكان خبری نیست. شما تنها به صفحه نمایش نگاه ‌كرده و كلیك می‌كنید و آنچه می‌خواهید، انجام می‌شود. پس چه لزومی‌ به صرف هزینه برای یك خلبان به منظور رفتن به كالج و مدرسه پرواز است وقتی شما می‌توانید از فردی 19 18 ساله آموزش ببینید.

هر چند درجه مورد نظر از اتوماسیون روی زمین هنوز عملی نشده است، اما در هوا كه موانع به مراتب كمترند، وسایل نقلیه كاملا خودكار یك واقعیت محسوب می‌شوند. مثلا بالگرد خودران موسوم به فایراسكوت قرار است در نیروی دریایی به خدمت گرفته شود. مدل‌هایی از این بالگرد ممكن است به موشك مجهز شوند، اما در حال حاضر به عنوان یك خودروی شناسایی برنامه‌ریزی می‌شود، نقشی كه در آن ماموریت‌های كامل از جمله نشست و برخاست روی ناو هواپیمابر، می‌تواند تنها با چند ضربه كلید انجام پذیرد.

یك مزیت سیستم‌های خودكار و بی سرنشین این است كه آنها می‌توانند ماموریت‌های طولانی تری را بیش از هر خلبان انسانی كه قادر به تحمل آن باشد اجرا كنند. شركت بوئینگ در حال كار روی سیستمی ‌است كه محدودیت‌های برد عملیاتی و حداكثر توان پروازی كركس را آزمایش می‌كند. كركس هواپیمایی طراحی شده برای ماندن در هوا به مدت بیشتر از 5 سال بدون نشستن بر زمین است. این خودروی ربوتیك برای ماندن در سطوح حدود 90 هزار پایی از انرژی خورشیدی سود خواهد برد و به صورت یك ماهواره ارتفاع پست عمل می‌كند.

خودروهای هوایی بی‌سرنشین امروز، فقط بدون خلبان در كابین پرواز نمی‌كنند؛ آنها قادرند بدون وجود كسی حتی كشتار كنند. هواپیمای بی‌سرنشین پرداتور نیروی هوایی آمریكا، هواپیماهای كنترل از راه دوری هستند كه می‌توانند تا ارتفاع 25 هزار پایی پرواز كنند، دو موشك هلفایر و همچنین بمب‌های هدایت شونده لیزری را حمل كنند. در سال 2007 نیروی هوایی 128 موشك و بمب را از هواپیماهای ربوتیك خود پرتاب كرد و امسال شكارچی‌ها قصد دارند این ركورد را بشكنند.

سه شنبه 17 دی 1387 توسط سید مرتضی عظیمی | نظرات ()پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
سید مرتضی عظیمی
تبادل لینک متنی نیاز شهر برای مدیران سایت ها
!!! sms jadid !!!
!!!inja pool rikhte!!!
همه پیوندها
بهمن 1387
دی 1387
گلهای زیبا !!!
ظهور یک حیوان جدید!!
گربه های زیبا !!!!
عكسهای جالب از عنكبوت عجیبی كه مار میخوره !
جادهای زیبا و ....
خشن ترین ماهی های جهان!!!!
تصاویر زیبا ترین و کوچکترین آهو در دنیا!!!
تصاویری از المپیک موش ها!!!
کدهای مخفی موبایل!!!!!!!!!!
خطای چشم!!!!!!!!!
نمایشگاه الکترونیک 2009
شکار لحضه های جالب!!!!!!!
حیوانات بزرگ!!!!
حیوانات دو سر!!!!
عكسهای بامزه(1)
لیست آخرین مطالب
طنز و جوک
آشنای با سلاح های نظامی
بازديدهاي امروز : نفر
بازديدهاي ديروز : نفر
كل بازديدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

* رتبه سنج گوگل * * *